Сьогодні Україна вшановує героїв-ліквідаторів, що стали на шляху ядерної стихії Чорнобиля. Відходять в історію ті жахливі місяці 1986 року, коли завдяки героїчним зусиллям вдалося приборкати радіоактивне вогнище. Люди, які поклали своє життя під час ліквідації, рятували від катастрофи не тільки Україну, а й всю Європу. І завдяки цим людям трагедія залишилася Чорнобильською, і не стала всесвітньою.
Величезна кількість добровольців, не за матеріальні блага, чи нагороди не залишили у біді свій народ. У числі добровольців-ліквідаторів був і наш співробітник Сергій Самойленко. Зараз він працює фахівцем територіального сервісного центру МВС №5150 в місті Чорноморськ.
Служив Сергій Самойленко в окремому батальйоні, що обслуговував 30-ти кілометрову зону. Місцем дислокації батальйону було с.Термохівка, жили в бараках, які були сконструйовані власноруч з щитів. В одній кімнаті розташовувалося по 18 чоловік. Харчування було триразове, зазвичай — картопля, макарони, консерви. Воду з крана пити категорично заборонялося. Пили воду тільки бутильовану газовану.
Все контролювалось КДБ, в зону потрапити можна було лише за спеціальною перепусткою. Ніякі посвідчення сили не мали. Перепустки були трьох видів — залежно від зони зараження.
Несли службу переважно перед головним входом І блоку, до ІV блоку —лише 150 метрів. Чергування було по вісім годин. Перевіряли наявність перепусток, стежили за порядком та за паркуванням автомашин, бо проїзд з блоку мав бути завжди вільним. Від усіх вимагали неухильного виконання всіх завдань. Службовий автомобіль, після трьох годин перебування в зоні, починав «фонити». За зміну необхідно було тричі мити автівку, особливо колеса.
По всій зоні відчуження, на той час була введена комендантська година. Усіх, хто був затриманий після 22 години, без перепустки доставлялись до райвідділу міліції, який знаходився за 40 кілометрів від Чорнобиля.
Було багато фактів мародерства. Люди були виселені, без нічого, все залишалося в їх помешканнях, всю зону обнесли колючим дротом і зробили режимний в’їзд. Мародери пробиралися полями і нишпорили по покинутим будинкам та квартирам, тягли все підряд. Доводилося їх відловлювати.
Безпосередньо у самій зоні Сергію довелося служити три місяці. Ніякої реабілітації по закінченню відрядження він не проходив. Закінчився термін відрядження та поїхав назад до рідної Одеси, де продовжив службу в правоохоронних органах.
Низько вклоняємось усім ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які 31 рік тому, не шкодуючи свого здоров’я і життя, працювали в 30-кілометровій зоні радіаційного лиха аби якомога швидше ліквідувати наслідки Чорнобильської трагедії, обмежити біду, тим, хто зупинив розбурхану стихію некерованої ядерної реакції і зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.
Вшановуємо подвиг ліквідаторів Чорнобильської катастрофи
14 Грудня 2017